Баер Леверкузен е луд, го освои Рим и ја продолжи неверојатната серија

После првите натпревари од полуфиналето во Лига Европа, Баер Леверкузен е речиси сигурен патник во големото финале затоа што синоќа со 0:2 ја совлада Рома на преполниот „Олимпико“ во Рим и носи предност од два гола на реваншот.

Новиот германски шампион ја продолжи нареалната серија без пораз и стигна до 47 средби без изгубен натпревар во сите турнири од старт на сезонава. Баер Леверкузен е на чекор од големото финале на Лига Европа во Даблин, а најзаслужни за тоа се чудесниот Флоријан Вирц кој во 28’ минута го отвори резултатот:

И Роберт Андрич постигна еврогол од преку 25 метри во 73’ минута:

Реваншот Баер Леверкузен - Рома е на 9-ти мај.

Во второто полуфинале, Аталанта поведе 0-1 преку нивниот најдобар играч сезонава Џанлука Скамака во 11’ минута, а само десет минути подоцна Чансел Мбемба израмни на 1:1. Со тој резултат заврши натпреварот па финалистот ќе се бара во Бергамо за една недела.

3 мај 2024 - 09:34