Лидер на германска левичарска партија предложи да се укине првата класа во возовите која и онака е главно празна додека остатокот од возот е преполн. Ќе го задавеа. Повеќе

По малку сме Неандерталци, знаете?

Во човечкиот ДНК софтвер има мал но битен дел од неандерталското наследство. Околу 2% од гените на Европјани потекнуваат од таа линија и тоа влијае на многу работи: од нивото на холестерол па до навиките за спиење. Повеќе

Со булдожер му го срушиле ресторанот на оној лудак од Албанија

Албанските власти со булдожер ги израмнија сметките со сопственикот на ресторанот кој му нанесе невиден резил на албанскиот туризам откако сите ја видоа снимката како качен на хауба пробува да упадне во кола на негови гости од Шпанија додека овие панично се надеваат дека ќе наидат на полиција. Да беше кај нас, сопственикот ќе можеше да се жали „Ме рушите затоа што сум Албанец.“ Повеќе

Детски песни како репелент за клошари

Бездомници удриле мерак на едно плоштадче во Флорида на кое се прославуваат свадби и други граѓански настани. После неколку безуспешни обиди да ги дислоцираат од просторт кој им носи приходи, локалните власти почнале од звучници да им пуштаат две детски песнички. На рипит. „Неиздржливи се,“ кука еден клошар.  Повеќе

Планета или смрт

Нималку не е лесно и наивно да се застане на браникот на родната планета и да се бори за нејзино преживување бидејќи на тој браник може да се положи и својот живот. За таа кауза, секоја година гинат стотици комити.  Повеќе

Речник

Набрзинка / Daily

NetRoulette

Галерии
Ловци на споменици во земјата на Македонците
Ловци на споменици во земјата на Македонците
10 години Македокс
10 години Македокс
Половина век од легендарниот Вудсток
Половина век од легендарниот Вудсток
Гриндеј на Вудсток 1994
Гриндеј на Вудсток 1994
Може се навикнавме, па не ни е толку страшно?
Може се навикнавме, па не ни е толку страшно?
Кој Марвел лик колку минутажа доби во Авенџерс: Ендгејм
Кој Марвел лик колку минутажа доби во Авенџерс: Ендгејм
Браусер монопол
Браусер монопол
„The Report“ филм за истрагата околу тортурата на ЦИА по 11-ти септември
„The Report“ филм за истрагата околу тортурата на ЦИА по 11-ти септември
Како звучеше одата на триперот (AC/DC, 1979)
Како звучеше одата на триперот (AC/DC, 1979)

Offside

Картите за првиот НБА меч во Индија распродадени за 2 часа

Сите влезници предвидени за првиот историски НБА ревијален натпревар во Индија отишле како алва. Индијците едвај чекаат да ги гледаат суперѕвездите од најдобрата кошаркарска лига на светот. Повеќе

Off Cafè

Во 20-ти век, Кристобал Баленсијага владееше со високата мода со иновативни парчиња инспирирани од невообичаени шпански извори. Инспирација собирал од локалниот начин на облекување, народни костими, борби со бикови, фламенко, католицизам и, како шлаг, сликарска историја. Еднаш има кажано дека „добар моден дизајнер мора да биде архитект за шеми, скулптор за форми, сликар за дизајнот, музичар за хармонијата и филозоф за мерките.” Повеќе

BookBox

Омразата не е ни „рак-рана“, ни „епидемија“, туку - згрутчено млеко

Kaко се формираат групи кои шират омраза? И каква врска има тоа со физика и хемија? Повеќе